عوامل موثر در خوابی آسوده چیست؟

طبق تحقیقات خواب کافی و مناسب در طول روز به سلامت پوست و روشنی آن کمک زیادی می‌کند. همچنین بر توانایی تمرکز افراد در هنگام کار و داشتن انرژی کافی در طول روز بسیار موثر است. به همین دلیل آشنایی با عوامل موثر بر کیفیت خواب برای دستیابی به خواب کافی باکیفیت ضروری است. عوامل موثر بر کیفیت خواب را شاید بتوان به دو دسته تقسیم کرد.

1-عوامل داخلی

این عوامل کاملا مربوط به عادات خواب افراد است که شامل خواب در حالت استاندارد، ساعت خواب، میزان خواب و حساسیت فرد به عوامل بیرونی است که این موارد با تمرین و تلاش قابل حل شدن می‌باشند.

2-عوامل خارجی

عوامل خارجی شامل دو بخش غیرقابل پیشگیری و قابل پیشگیری می‌باشد. عوامل خارجی غیرقابل پیشگیری عواملی هستند که وجود آن غیرقابل پیشگیری بوده ولی اثر آن‌ها بر خواب افراد قابل کنترل است. مثلا سر و صدا در ساختمان‌ها، مخصوصا آپارتمان‌ها همیشه وجود دارد ولی می‌توان با استفاده از روش‌های نوین ساختمان سازی اثر آن‌ها را کمرنگ کرد. از دیگر عواملی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند، میزان نور ورودی به خانه است که آن هم اجتناب ناپذیر است. عوامل خارجی قابل پیشگیری شامل عواملی است که توسط افراد قابل پیشگیری است و بیشتر به کیفیت لوازم خواب مرتبط است. لوازم خواب به دلیل اینکه به صورت مستقیم بر کیفیت خواب فردی که از آن‌ها استفاده می‌کند تاثیر گذارند، باید بسیار مورد توجه قرار بگیرند. در این میان تشک، بسیار مهم‌تر از بقیه است.

تشک های فنری

ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع تشک موجود در بازار این نوع از تشک‌ها می‌باشد و وقتی هدف اول کاهش هزینه باشد، گزینه‌های مناسبی به نظر می‌رسند. این نوع از تشک‌ها بر حسب نوع فنرها به دو دسته منفصل و متصل تقسیم‌بندی می شوند.

تشک‌های با فنر متصل که نوع اولیه این تشک‌ها می‌باشد، از تعدادی فنر که جابجایی آن‌ها به هم دیگر وابسته است تشکیل شده‌اند. اگر بخواهیم به اثر این نوع از تشک‌ها بر کیفیت خواب افراد بپردازیم، مهم‌ترین عاملی که به ذهن می‌رسد این است که این تشک‌ها، برای افرادی که خواب سبکی دارند، مناسب نیستند. در مدل‌های دو نفره این نوع از تشک‌ها با جابجایی یک نفر، نفر دیگر به سمت آن منحرف می‌شود و همین لرزش‌ها و ارتعاشات باعث بیدار شدن فرد حساس می‌شود. تشک‌های با فنر منفصل این ایراد را ندارند، زیرا جابجایی هر فنر، مستقل از دیگری است.

تشک های طبی

با توجه به مشکل ارتعاش و همچنین کیفیت مواد استفاده شده در تشک‌های فنری، شرکت‌های تولید کننده تشک به سمت تولید تشک‌های طبی که در آن‌ها از هیچ فنری استفاده نشده بود رفتند. این تشک‌ها به دلیل این که از فنر در آن‌ها استفاده نشده، سفتی یکنواختی در سراسر آن‌ها وجود دارد که این سفتی یکنواخت، حمایت خوبی از ستون فقرات فراهم می‌کند. به علاوه، در این تشک‌ها از موادی استفاده می‌شود که حساسیت زا نباشند و به همین دلیل این تشک‌ها برای افرادی که حساسیت پوستی و تنفسی دارند بهتر می‌باشد.

تشک های طبی فنری

با توجه به مشکلاتی که تشک‌های فنری و طبی می‌توانند ایجاد کنند، شرکت‌های تولید کننده تشک به سمت تولید تشک های طبی فنری رفتند. شاید بتوان گفت این نوع از تشک بهترین مدلی است که تولید شده و می‌توان با اطمینان گفت که برای اکثر افراد خواب با کیفیت و کافی را فراهم می‌کند اما چگونه؟

این تشک‌ها تلفیقی از تشک‌های فنری و طبی می‌باشند، یعنی هم مثل تشک‌های فنری دارای فنرهای مجزا هستند که ارتعاش را تقریبا مستهلک می‌کنند، هم مانند تشک‌های طبی از اسفنج‌های فشرده برای افزایش سختی و یکنواخت کردن سختی در کل سطح تشک استفاده شده است. بر روی این تشک‌ها جای بدن افراد باقی نمی‌ماند پس می تواند در طولانی مدت فشار یکنواخت خود را حفظ کند. با توجه به توضیحات داده شده، این ترکیب به معنی حداکثر کردن آرامش افراد درهنگام خواب است و افرادی که به لرزش تشک حساس هستند، از این بابت آسوده خاطر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.